Cvičení
Pro dnešní cvičení si nejdřív vytvoř složku.
Zkus si sama vložit kód výše do HTML dokumentu index.html
.
Otevři si index.html
v prohlížeči. Obvykle jsou soubory typu html přiřazeny k otevření v prohlížeči, takže stačí jen otevřít. Adresa bude něco jako file:///C:/pyladiesweb1/index.html
, to je základní a nejsnazší způsob jak zobrazit HTML, které máš na disku. Výhodou je, že není potřeba žádná další konfigurace a spouštění serveru. Chvíli si s tím vystačíme, ale pozor, některé pokročilejší funkce při tomto zobrazení fungovat nebudou. Zatím to nevadí.
Pokud uděláš nějakou změnu v HTML, je potřeba otevřenou stránku v prohlížeči obnovit pomocí klávesové zkratky F5 nebo Ctrl + R (Windows, Linux) nebo Command + R (Mac).
V praxi frontendisti používají spíš variantu, která s jistotou načte vše znovu, protože prohlížeč si zobrazenou stránku a související soubory ukládá do vyrovnávací paměti (cache, čti keš), aby je nemusel pokaždé stahovat, a po obyčejném obnovení se může stát, že se použije neaktuální soubor. Tato varianta se dá udělat pomocí kliknutí na ikonu zatímco držíš Shift nebo lépe Ctrl + F5 či Ctrl + Shift + R (Windows, Linux) nebo na Macu Command + Shift + R.
Všimni si, že i na Windows jsou lomítka normální /
, nikoli zpětná, jako \
při práci se soubory a složkami. Obecně v HTML a dalších webových jazycích v cestách nikdy zpětná lomítka nepoužívej. Prohlížeč si tam dá správná a nebudeš mít problém, až to budeš vystavovat na internet.
Také si všimni, že z posloupnosti mezer a zalomení řádku se stane jediná mezera: text se „slije“. V HTML na whitespace znacích (mezery, tabulátory, nové řádky) prostě moc nezáleží.
Přesto si dej na formátování kódu (odsazování, odřádkování) záležet, jinak se v tom u jen trochu komplexnějšího souboru nejde vyznat. Neuděláš chybu, když budeš dávat jeden tag na řádek a odsadíš vše, co je zanořeno.