PyLadies: Kurz webového frontendu

O kurzu

Tento kurz je rozšířením základního kurzu, takže to, co z něj už znáš, tady nenajdeš. Jiné předchozí znalosti ale potřeba nejsou.

Obsah kurzu

V kurzu se dozvíš to nejdůležitější z HTML, CSS i programovacího jazyka JavaScript, aby sis uměla vytvořit jednoduchou webovou stránku a zveřejnit ji na internet. Taky se naučíš, jak do toho zapojit Python.

Kurz je poměrně krátký, a tak se často spokojíme s popisem, který není úplně přesný a nezahrnuje všechny možnosti. Postihuje ale to nejobvyklejší a pro praxi podstatné.

Tak jako má Python stále používanou verzi 2, tak i jazyky kolem webu se mění a vyvíjejí. My se budeme zabývat pouze aktuálně rozšířenými verzemi jazyků a standardů. Pokud by ses například dostala k úpravám nějakého staršího webu, mohou tam být různé detaily jinak. Principy ale zůstávají.

Frontedista, kodér, webmaster

To jsou asi nejčastější české názvy pro specialistu, který se zabývá právě frontendem. Často se obejde bez hlubší znalosti programování a spousta programátorů naopak zná frontend jen povrchně. A proto jsou často v týmech zastoupeny obě role. V tomhle kurzu si roli frontendistky vyzkoušíš, což ti kromě možnosti si sama dát něco na web, umožní i lépe porozumět práci někoho, s kým třeba budeš jako programátorka spolupracovat.

Pro úplnost doplním, že existují i tzv. full-stack vývojáři, kteří umí velmi dobře oboje, ale ti opravdu dobří v obojím jsou velmi vzácní.

Software

Prohlížeč (browser)

Pokud není řečeno jinak, „prohlížeč“ znamená Google Chrome nebo Chromium.

Editor

Pro psaní webu není potřeba žádný speciální textový editor. Počítáme s Atomem, protože ho mají všechny účastnice. Spousta funkcí je ale podobná napříč editory.