PyLadies: Kurz webového frontendu

Flask

Aneb jak může s webovými stránkami pomoci Python.

Statické a dynamické stránky

Zatím jsi dělala webové stránky, na kterých mohou být texty nebo obrázky, tedy tzv. statické stránky. Takové stránky slouží především k informačním účelům - něco na ně napíšeme, aby si to mohl někdo jiný zase přečíst.

Pokud ale chceš, aby stránky dokázaly reagovat na své okolí, musíme je generovat nějakým programovacím jazykem. Takovým stránkám se říká dynamické. Ukážeme si, jak na to použít Python, ale v zásadě je možné stránky generovat i jakýmkoliv jiným jazykem.

Co je v dynamických stránkách možné?

Stránka může…

 • reagovat na to, že uživatel někam klikne, někde něco vyplní, odešle.
 • vypisovat něco z databáze, přidávat do ní, odebírat.
 • díky programovacímu jazyku vědět, jaký je aktuální čas, den, měsíc, rok…
 • cokoliv jiného! Z různých zdrojů může naše stránka zjišťovat třeba aktuální počasí nebo kurzovní lístek, a podle toho se měnit.

Framework

Generování webových stránek usnadňuje webový framework. Python jich má více, mezi nejznámější patří Django a Flask. Pokud se budeš v budoucnu o tvorbu webů zajímat dál, rozhodně se podívej na Django (DjangoGirls mají pěkné výukové materiály), ale pro naše účely použijeme Flask, protože je nejrychlejší na pochopení. Na Flasku je také postavena většina webů české Python komunity, jako python.cz, pyvo.cz, pyladies.cz, …

Začínáme s Flaskem

Vytvoř si ve složce se svým projektem virtualenv, aktivuj si jej a nainstaluj si flask:

(venv)$ python -m pip install flask

Následující kód si ulož do souboru. Pojmenuj ho např. web.py:

from flask import Flask
app = Flask(__name__)

@app.route('/')
def index():
  return 'PyLadies jsou nejlepší!'

if __name__ == '__main__':
  app.run(debug=True)

A je to. Zkus si svůj zbrusu nový, Pythonem poháněný web spustit:

(env)$ python web.py
 * Running on http://127.0.0.1:5000/ (Press CTRL+C to quit)
 * Restarting with stat
 * Debugger is active!
 * Debugger pin code: 189-972-345

Na zmíněné adrese http://127.0.0.1:5000/ bys měla v prohlížeči vidět použitý text.

PyLadies jsou nejlepší!

Pomocí app.run() jsi aplikaci spustila na lokálním počítači. Parametrem debug Flasku říkáš, že chceš zjednodušit debugování (tzn. hledání a opravování chyb). Díky tomu uvidíš případné výjimky přímo v prohlížeči a tvůj vývojový server se bude sám obnovovat, pokud něco změníš v souboru web.py. Abys ale změnu viděla i v prohlížeči, budeš muset stránku vždy obnovit (tzn. dotázat se tvého serveru na její aktuální podobu). Jak je zmíněno i v konzoli, server lze vypnout pomocí Ctrl + C.

V případě reálného nasazení bys aplikaci předala nějakému plnohodnotnému webovému serveru. Režim debug bys v tom případě nezapínala kvůli bezpečnosti i dopadům na výkon.

Routy

Podle příkladu sis vytvořila flaskovou aplikaci (app) a pomocí dekorátoru @app.route jsi vytvořila takzvanou routu (cestu). Říkáš tím, že na adrese / bude k dispozici obsah, který vrátí definovaná funkce. Více různých cest lze vytvořit jednoduše přidáním další funkce:

@app.route('/kontakt')
def contact():
  return '''
   PyLadies přijdou, když si v nouzi,
   když tě Python ze sna vzbouzí,
   zavolat jen stačí heslo: PyLady, úú!
  '''

Nově přidaná routa bude na adrese http://127.0.0.1:5000/kontakt vracet text, který popisuje, jak snadné je kontaktovat PyLadies.

PyLadies přijdou, když si v nouzi, když tě Python ze sna vzbouzí, zavolat jen stačí heslo: PyLady, úú!

Dynamické routy

Když vytváříš dynamický web, ne vždy znáš všechny cesty dopředu, abys ke každé zvlášť mohla přiřadit funkci.

Dejme tomu, že chceš mít samostatnou stránku o každé PyLady a přitom máš seznam všech PyLadies v nějaké databázi. Situaci lze vyřešit pomocí cest s proměnnou částí:

from flask import abort

pyladies_db = {
 'zuzejk': {'name': 'Zuzka', 'color': 'zelená'},
 'lspdv': {'name': 'Veronika', 'color': 'modrá'},
 'benabraham': {'name': 'Dan', 'color': 'růžová'},
}

@app.route('/users/<user_name>')
def user_profile(user_name):
  try:
    user = pyladies_db[user_name]
  except KeyError:
    return abort(404) # kód 404 znamená "stránka neexistuje"

  return '''

    PyLady {name}! Oblíbená barva: {color}

  '''.format(name=user['name'], color=user['color'])

Jak můžeš vidět, v našem příkladu jsme použili velmi „sofistikovanou“ databázi, Python slovník. Část cesty jsme si pojmenovali a ohraničili lomenými závorkami: '/users/<user_name>' Tím jsme dali Flasku najevo, že je proměnná a její hodnoty chceme dostávat jako parametr funkce.

Když tedy v prohlížeči otevřeš adresu http://127.0.0.1:5000/users/zuzejk, objeví se řetězec zuzejk v proměnné user_name a můžeš s ním dále pracovat. Protože klíč zuzejk v našem slovníku je, vypíše se profil dané PyLady.

PyLady Zuzka! Oblíbená barva: zelená

Kdybys do adresy vepsala uživatelské jméno, které v databázi není, např. http://127.0.0.1:5000/users/nesmysl, zavolá aplikace funkci abort z Flasku a vrátí chybu 404 Not Found. To je standardní způsob, jak dát na internetu druhé straně najevo, že se v daných místech nic nenachází.

Tento text jsme upravili z tutoriálu dostupného pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International, autorů Petra Viktorina a Miro Hrončoka a dalších, proto je pod stejnou licencí dostupný i text na této stránce.